لوگونا

لحظه به لحظه با مراسم بهترین‌های فیفا در سال ۲۰۱۷

۳ آبان ۱۳۹۶

طرفداری– مراسم بهترین‌های فیفا که طی آن، بهترین بازیکن، بهترین مربی، ترکیب منتخب سال ۲۰۱۷ انتخاب خواهد شد، قرار است از ساعت ۲۱:۳۰ امشب به وقت تهران در لندن برگزار شود. در ادامه با ما همراه باشید با حواشی لحظه به لحظه این مراسم.

۲۱:۱۴ – (میلاد) / دروازه بان یوونتوس، جانلوییجی بوفون هم در محل برگزاری مسابقات حاضر شده است.

جانلوییجی بوفون

۲۰:۵۲ – (میلاد) / رونالدو برزیلی در حاشیه مراسم، می گوید احتمالا رونالدو جدید (کریستیانو رونالدو) به عنوان بهترین بازیکن سال انتخاب خواهد شد.

رونالدو

۲۰:۴۲ – (میلاد) / حضور پیتر اشمایکل و همسرش در مراسم بهترین های فیفا

پیتر اشمایکل

۲۰:۰۴ – (میلاد)/ کریستیانو رونالدو و لیونل مسی هم برای شرکت در مراسم به محل برگزاری رسیدند.

کریستیانو رونالدو

۱۸:۵۱ – (محمدخانی) / نامزد های اولیه جایزه پوشکاش(زیباترین گل) را هم کمیته خاصی که شامل هنریک لارسن(سوئد)، پدراگ میاتوویچ(صربستان)، سلیا زازیتس(آلمان)، آلن شیرر(انگلیس) و ابی وامبک(آمریکا) بود مشخص کردند. سپس از بین نامزدهای اولیه در شبکه های اجتماعیِ فیفا رای گیری شد و ۳ نامزد نهایی مشخص شد. برنده را هم مردم انتخاب کرده اند و امروز معرفی می شود.

روند مشابهی را جایزه اخلاق یا فیرپلی دارد که کمیته داوران شامل خورخه کامپوس(مکزیک)، هان دوان(چین)، جی جی اوکوچا(نیجریه)، الکس اسکات(انگلیس)، کارلوس والدراما(کلمبیا) و ایوان ویچلیچ(نیوزیلند) نامزدهای اولیه را انتخاب کردند و دوباره مردم، رای دادند.

تیم منتخب سال را فیفا از بین ۲۴ هزار بازیکن حرفه ای رای گیری می کند و منتشر می کند.

بهترین بازیکن سال

۱۸:۳۵ – (محمدخانی) / در مورد جایزه بهترین بازیکن مرد، زن، سرمربی مرد و سرمربی زن جهان، دو کمیته مردان و زنان تشکیل شد که آنها نامزدهای اولیه را معرفی کردند. سپس بین سرمربیان ۲۱۱ کشور عضو فیفا(۲۵ درصد رای)، کاپیتان های تیم های ملی(۲۵ درصد)، نماینده اصحاب رسانه هر یک از ۲۱۱ کشور عضو(۲۵ درصد) و رای کاربران سایت فیفا(۲۵ درصد) رای گیری انجام شد. سه نامزد نهایی مدت زیادی است که معرفی شده اند اما نام برنده در هر جایزه، امروز معرفی می شود.

کمیته مردان که ۲۴ نامزد اولیه بهترین بازیکن مرد سال و ۱۲ نامزد اولیه بهترین مربی مرد سال را معرفی کرد عبارتند از:

کافو(برزیل)، لاندن دوناوان(آمریکا)، انزو فرانچسکولی(اروگوئه)، الکس فرای(سوییس)، هیده توشی ناکاتا(ژاپن)، دیگو مارادونا(آرژانتین)، جی جی اوکوچا(نیجریه)، کارلس پویول(اسپانیا)، کارلوس والدراما(کلمبیا)، ادوین فن در سار(هلند) و ایوان ویچلیچ(نیوزیلند)

 

کمیته زنان که نامزدهای اولیه بهترین بازیکن زن سال و بهترین سرمربی زن سال را معرفی کرد عبارتند از:

میا هم(آمریکا)، مایا جکمن(نیوزیلند)، نادینه کسلر(آلمان)، ژاکلین شینپانگ(نامیبیا)، سیسی(برزیل) و سون ون(چین)

 

این کمیته ها فقط نامزدهای اولیه را معرفی کرده اند و نامزدهای نهایی(که مشخص شده اند) و برندگان، از طریق رای گیری (۲۵ درصد سرمربیان، ۲۵ درصد کاپیتان های تیم های ملی، ۲۵ درصد خبرنگاران و ۲۵ درصد اعضای سایت فیفا) انجام شده است.

۱۸:۴۳ (میلاد)/مراحل انتقال جایزه بهترین های سال فیفا به لندن

 

۱۸:۱۱ – (محمدخانی) / کمی اطلاعات اضافی در مورد نحوه رای گیری. 

بوفون-نویر-ناواس

در مراسم امشب فیفا، تنها جایزه انفرادی که رای مردم و مربیان و کاپیتان های تیم ملی در آن تاثیری ندارد، جایزه بهترین دروازه بان سالِ جهان است. این اولین دوره جایزه است و نامزدهای نهایی را یازده بازیکن بزرگ و سابق جهان فوتبال که اکثرا دروازه بان هستند، انتخاب کرده اند. مدت زمانی که برای بررسی عملکرد دروازه بان ها در نظر گرفته شده، از اواخر نوامبر ۲۰۱۶ تا جولای ۲۰۱۷ است(آذر ۹۵ تا تیر ۹۶).

کمیته مخصوص انتخاب بهترین دروازه بان، شامل این بازیکنان سابق و بزرگ دنیای فوتبال است:

ویتور بایا(پرتغال)، خورخه کامپوس(مکزیک)، پیتر اشمایکل(دانمارک)، دیوید سیمن(انگلیس)، رنه هیگوییتا(کلمبیا)، توماس انکونو(کامرون)، پاتریک کلایورت(هلند)، آنجلو پروتزوی(ایتالیا)، مارک شوارتزر(استرالیا)، پاسکال زوبربولر(سوییس) و هرنان کرسپو(آرژانتین)

همان طور که مشاهده می کنید، تنها ۲ نفر(کلایورت و کرسپو) از ۱۱ عضو این کمیته، دروازه بان نبوده اند. همین کمیته، بهترین دروازه بان جهان در سال ۲۰۱۷ را انتخاب می کند تا برنده این جایزه، اولین کسی بود که در طول تاریخ فوتبال آن را دریافت می کند. هدف اصلی از این جایزه، نادیده گرفته شدن دروازه بان ها در جایزه بهترین بازیکن جهان بود. این جایزه، اولین جایزه رسمی فدراسیون جهان فوتبال در پست دروازه بانی است.

۱۷:۴۸ – (محمدخانی) / بر خلاف جو رسانه ای فرانس فوتبال برای مراسم توپ طلا که حتی نامزدها را با صبرِ طولانی و هیجان زیاد معرفی کرد، فیفا در نقطه مقابل نمی تواند جذابیت زیادی به مراسم بدهد. به نظر می رسد مثل سالیان قبل، تنها برندگان عناوین به مراسم می آیند و در خیلی از موارد از جمله تیم منتخب، از همین حالا می توان همه چیز را پیش بینی کرد. 

بر همین اساس، حضور مارسلو، بونوچی، راموس، دنی آلوز، اینیستا و سه نامزد نهایی یعنی نیمار، رونالدو و مسی در تیم منتخب سال ۲۰۱۷ فیفا قطعی است. احتمالا اگر فیفا این مراسم را در پایان هر فصل اروپایی و با حضور همه نامزدها برگزار کند(چیزی شبیه مراسم سینمایی)، حساسیت و جذابیت این جوایز خیلی بیشتر از وضعیت کنونی خواهد بود.

۱۷:۴۴ – (کیان) / نیمار هم برای حضور در مراسم بهترین های فیفا خود را از پاریس به لندن رسانده است.

نیمار

۱۷:۲۵ – (کیان) / کریستیانو رونالدو به همراه برادرش و ریکاردو رگیوف، مدیر برنامه شخصی اش به لندن رسید. 

۱۷:۲۲ – (کیان) / فوتوشوت های ستارگان حاضر در مراسم امشب به مرور توسط فیفا منتشر خواهد شد؛ اولین نفر؛ لئوناردو بونوچی کاپیتان روسونری

بونوچی

۱۷:۱۵ – (میلاد) / مارسلو، مدافع برزیلی رئال مادرید هم از حاضرین در مراسم امشب خواهد بود.

مارسلو

۱۶:۲۷ – (میلاد)/ رونالدو شانس اصلی دریافت جایزه بهترین بازیکن سال ۲۰۱۷ فیفا با کفش جدیدش راهی لندن شده است.

کریستیانو رونالدو

۱۶:۱۶ – (میلاد)/ آندرس اینستا هم در راه رسیدن به مراسم

آندرس اینیستا

۱۶:۰۸ – (کیان) / ویکتوریا لوپایریوا مدل مشهور روس و سفیر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نیز با انتشار تصویری از خود در لندن، از حضور در مراسم امروز بهترین های فیفا خبر داد.

۱۶:۰۰ – (محمد محمدخانی):  / اگر هنوز نمی دانید، مراسم بهترین بازیکن جهان که از طرف فیفا برگزار می شود راهش را از مراسم توپ طلا که توسط مجله فرانس فوتبال داده می شود، جدا کرده است. برای چند سال، فیفا و این مجله مشهور فرانسوی توافق کرده بودند که یک جایزه به عنوان بهترین بازیکن جهان داده شود. در دوره ای که دو جایزه یکی شدند، مربیان و کاپیتان های بیش از ۲۰۰ کشور دنیا، بهترین ها را انتخاب می کردند و این روند، انتقادات زیادی را نسبت به مراسم روانه کرد.

سال گذشته، طرفین قطع همکاری کردند و فیفا با ساختن جایزه The Best یا بهترین، دوباره به سبک و سیاق خودش، بهترین بازیکن جهان را انتخاب می کند. روند انتخاب به این صورت است که مربیان تیم های ملی جهان(۲۱۱ عضو)، کاپیتان های تیم ملی جهان، یک نماینده مطبوعات از ۲۱۱ کشور در رای گیری شرکت می کنند و هر کدام ۲۵ درصد، در امتیاز نامزدها تاثیر دارند. بعد از ۷۵ درصدِ اخذ شده، ۲۵ درصد باقی مانده از رایِ مردم در فضای مجازی بدست می آید.

در مراسم سال گذشته که اولین دوره سبک جدید بهترین بازیکن جهان از نظر فیفا بود، کریستیانو رونالدو، لیونل مسی و آنتوان گریزمان در رتبه های اول تا سوم قرار گرفتند  و نیمار، سوارز، بیل، محرز، بوفون، اینیستا و کروس، به ده رتبه بالای جدول رسیدند. کاریل لوید، کلودیو رانیری، سیلویا نید و باشگاه اتلتیکو ناسیونال کلمبیا، به ترتیب جایزه بهترین بازیکن زن، بهترین مربی مرد، بهترین مربی زن و جایزه بازی جوانمردانه را از آن خود کردند.

جایزه توپ طلا که امسال هنوز اهدا نشده اما ۳۰ نامزد نهایی معرفی شده اند، مانند سال ۲۰۰۹ به قبل، توسط مجله فرانس فوتبال اهدا می شود و مثل قدیم، نامزدها و رای گیری از طریق ۱۷۳ خبرنگار حرفه ای در فوتبال، انجام می شود و مردمِ عادی یا مربیان و کاپیتان های فوتبال، نقشی در آن ندارند. در رده بندی نهایی توپ طلای سال گذشته که اول دوره پس از جدایی از فیفا بود، رونالدو، مسی، گریزمان، سوارز، نیمار، بیل، محرز، واردی، بوفون و پپه در رده های اول تا دهم قرار گرفتند.

در مراسم امشب بهترین های سالِ فیفا، به جز جایزه بهترین بازیکن مرد و زن، بهترین مربی مرد و زن، فیرپلی مالی و تیم منتخب سالیانه فیفا، برای اولین بار و به تقلید از مراسم بهترین های سال اروپا که ماه گذشته انجام شد، جایزه جدیدی برای بهترین دروازه بان مردِ جهان معرفی شده است. رای دهندگان این جایزه را ۱۱ بازیکن و دروازه بان سابق و مشهور دنیای فوتبال انجام می دهند. در مراسم اروپا همچنین بهترین مهاجم، بهترین هافبک و بهترین دفاع هم جایزه بردند اما در مراسمِ امشب فیفا فقط دروازه بان جایزه می گیرد. سه نامزد نهایی این جایزه، مانوئل نویر، جانلوییجی بوفون و کیلور ناواس هستند که به گفته نشریات آلمانی، سنگربانِ باشگاه بایرن مونیخ با وجود مصدومیت های زیاد، شانس زیادی برای بردن این جایزه دارد.

در مراسم بهترین های اروپای ۲۰۱۷، کریستیانو رونالدو به جز دریافت جایزه بهترین بازیکن، جایزه بهترین مهاجم سال را هم برد. لوکا مودریچ، سرخیو راموس و جانلوییجی بوفون، جایزه بهترین هافبک، مدافع و دروازه بان فصل اروپا را بردند. امیدواریم، توضیحات فوق، دیدِ خوبی نسبت به مراسم امشب به شما داده باشد.

۱۵:۴۵ – (میلاد) / سرخیو راموس کاپیتان رئال مادرید، به همراه رنه راموس، هم در راه لندن برای حضور در این مراسم هستند.

سرخیو راموس - رنه راموس

۱۵:۴۰ – (میلاد) / اسکارین ماسولوکه (اف سی باروکا)، دینا کاستیانوس (تیم ملی زیر ۱۷ ساله های ونزوئلا) و اولیویه ژیرو (آرسنال) سه نامزد نهایی کسب عنوان جایزه پوشکاش در سال ۲۰۱۷ هستند

نامزدهای دریافت جایزه پوشکاش - اولیویه ژیرو

۱۵:۳۹- (میلاد) – لئوناردو بونوچی که فصل گذشته در تیم یوونتوس عضویت داشت، امروز به عنوان نماینده میلان در کنار میرابلی در لندن حضور پیدا کرده است.

ماسیمو میرابلی - لئوناردو بونوچی

۱۵:۳۵- (میلاد)– کریستیانو رونالدو،  لیونل مسی و نیمار هم در بخش بازیکنان قرار است برای دریافت جایزه بهترین بازیکنان سال ۲۰۱۷ با یکدیگر به رقابت بپردازند. 

۱۵:۳۳- (میلاد) – در بخش مربیان، زین الدین زیدان، ماسیمیلیانو الگری و آنتونیو کونته به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

زین الدین زیدان - آنتونیو کونته - ماسیمیلیانو الگریر